Merita Citit

Merita sa citesti cele mai bune articole.

  • Life
  • Magazin
  • Tech
  • Medical
  • Casa&Gradina
© 2023 Meritacitit.ro
Font ResizerAa

Merita Citit

Merita sa citesti cele mai bune articole.

Font ResizerAa
Search
  • Life
  • Magazin
  • Tech
  • Medical
  • Casa&Gradina
Have an existing account? Sign In
Follow US
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Merita Citit > Blog > Merita Citit > „Parcă am revăzut uciderea lui Emi Pian”. Doi prieteni s-au luat la bătaie, la o nuntă din Bragadiru, unul dintre ei a scos cuțitul și și-a tăiat rivalul. Motivul pentru care s-au certat
Merita Citit

„Parcă am revăzut uciderea lui Emi Pian”. Doi prieteni s-au luat la bătaie, la o nuntă din Bragadiru, unul dintre ei a scos cuțitul și și-a tăiat rivalul. Motivul pentru care s-au certat

Ultimul Update 2023/06/12 at 3:03 AM
Adelina Popa Published 12 iunie 2023
Distribuie
5 Min Read
Distribuie

Lumea interlopă din jurul Bucureștiului a fost zguduită recent de o crimă care a amintit de uciderea celebrului Emi Pian. Dorin Gheorghiu, 46 de ani, a fost înjunghiat mortal de un apropiat, protejat de clanul Ștoacă, după un conflict mai vechi, care a reizbucnit la o nuntă, la Bragadiru, în Ilfov.

Dan Ștefan, 34 de ani, și Dorin Gheorghiu erau prieteni. În urmă cu șase ani, cei doi erau implicați în două rețele de proxenetism, în Germania. Ştefan a avut probleme în „afacere” cu un clan din Brăila, iar Dorin a intervenit în favoarea lui, povestesc pentru Libertatea, apropiații celor doi.

A „uitat” să plătescă pentru protecție

„În lumea interlopă, când te scapă cineva de o belea, e o lege nescrisă: fie plătești pe loc, fie rămâi dator și achiți mai târziu, când ai bani”, explică insideri din lumea subterană a Capitalei. Însă, potrivit apropiaților celor doi, Ștefan a „uitat” să-și plătească „protecția”.

„Cei doi s-au certat și anul trecut, tot la o nuntă. Ștefan tot amâna taxa, însă dădea bani lăutarilor, fără număr. Dorin s-a enervat și atunci”, povestește un amic comun al celor doi.

Cheltuia și 70.000 de lei pe noapte la cazinou, dar lui Dorin nu i-a dat nimic. Devenise „bazat”, fiindcă se baza pe protecția celor din clanul Ștoacă

prieten al celor doi

Ștefan și Dorin s-au reîntâlnit la o nuntă, la Bragadiru, pe 28 mai. Când s-au văzut, Dorin a zis că e supărat pe el. „Bă, tu ești chiar nesimțit. Ce faci cu datoria aia?”, l-a abordat Dorin pe fostul său amic.

„Nimeni n-a văzut că are un cuțit”

Dan a fost deranjat și s-a simțit prost, erau de față mai mulți prieteni comuni, Dorin a început să îl jignească: „Jură-te pe fata ta bolnavă de diabet că-mi dai ce-i al meu! Dacă nu-mi plătești, te-am terminat”.

Dan i-a spus că, dacă îl mai terorizează, nu va rămâne așa. A înjurat-o și Dan pe fata lui Dorin, moment în care acesta s-a dus spre el, să îl lovească

martor al scandalului

„Nimeni n-a văzut că Dan are un cuțit. L-a scos fulgerător dintr-un suport de mahon. Deși între cei doi s-a băgat un alt bărbat, l-a înjunghiat pe Dorin, de la splină până la aortă. N-am mai văzut o asemenea tăietură, 25 de centimetri”, au povestit martorii scenei terifiante.

„Am revăzut, parcă, momentul uciderii lui Emi Pian”, a conchis unul dintre ei.

Ce s-a întâmplat în cazul Pian

Richard Emanuel Gheorghe, membru al clanului Rinu, a fost condamnat, pe 30 mai, de Tribunalul Bucureşti, la 13 ani de închisoare pentru omor, după ce l-a ucis în august 2020 pe liderul familiei Duduianu, Florin Mototolea, zis Emi Pian, după un scandal la o partidă de barbut. În acelaşi dosar, Vasile şi Laurenţiu Duduianu, fraţii lui Emi Pian, au fost condamnaţi la 6 ani şi 10 luni, respectiv 6 ani şi 8 luni închisoare, după ce au încercat să se răzbune pe Richard Emanuel Gheorghe.

Victima a murit la spital, atacatorul s-a predat a doua zi

În ciuda incidentului de acum, nunta a continuat. Atacatorul a fugit și, conform poliției, s-a predat a doua zi, la ora 4.00.

Apelul la 112 privind scandalul a fost dat în jurul orei 21.50. „La fața locului, s-au deplasat imediat polițiștii orașului Bragadiru, care au constatat că cele sesizate se confirmă, găsind un bărbat ce prezintă urme de sânge pe haine”, a transmis IPJ Ilfov.

Au ajuns și două echipaje medicale, care au acordat primele îngrijiri.

Echipajele de salvare sosite la fața locului au reușit să îl stabilizeze pe bărbat, care a fost transportat apoi la spital, unde a murit, în ciuda eforturilor medicilor.

„Polițiștii orașului Bragadiru au identificat un bărbat, de 34 de ani, bănuit de comiterea faptei investigate. Acesta s-a predat la Secția 19 Poliție din București, de unde a fost preluat de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ilfov”, a transmis IPJ Ilfov, pe 29 mai.

În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de omor, urmărirea penală fiind în competența exclusivă a procurorului de caz, din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov.

Citeste si...

Hernia de disc: când este necesară intervenția neurochirurgicală?

BaByliss a lansat noua Placă de păr 2 în 1 Straight & Curl empowered by Ștefania: bucle rezistente sau păr drept și strălucitor fără frizz!

Ce scrii pe felicitare: mesaje de multumire pentru nasii de cununie

Cele mai bune 5 metode de a găti în aer liber

De ce ai nevoie de un site web? Motive convingatoare

Adelina Popa 12 iunie 2023 12 iunie 2023
Distribuie Articol
Facebook Twitter Email Print
Articol Precedent Vremea se schimbă în București în următoarele ore. Prognoza meteo include averse și descărcări electrice
Urmatorul Articol Un CICLON mediteranean traversează România. Alertă de ultimă oră de la ANM
© 2023 Meritacitit.ro
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?